Dopravní kužely: Není kužel jako kužel

Zajímá vás obor bezpečnosti? Chcete zasílat speciální nabídky a slevy?

Dopravní kužely

Není kužel jako kužel

Dnešní trh nabízí široký sortiment dopravních kuželů různých barev a velikostí. Víte ale, jaký kužel si zvolit pro Váš účel? V následujícím článku Vám poradíme, jakou barvu, velikost a prvky kuželu by měl mít ten Váš.

Dopravní kužely jsou bezpečnostní značení, obvykle umisťovány na cesty a chodníky pro označení dočasné změny směru trasy.

Často označují slučování, nebo oddělení jízdních pruhů, upozorňují na nebezpečnou překážku během výstavby silnic, nebo na automobilovú nehodu. Z výjimkou tréninkových kuželů, které slouží zpravidla k orientaci sportovcům, jsou všechny kužely dopravní. To však nevylučuje, že se nemohou využít i v různých jiných průmyslových odvětvích, od stavebnictví, pozemní práce, konstrukční práce až po požární ochranu.

Vědeli jste že:

Před 60 lety se ke označení na cestách používaly dřevěné kužely, nebo parafínové hořáky s červenou lampou? Dnes se však doba výrazně změnila a globalizovaný trh nabízí na výběr kužely různých kombinací barev, tvarů, velikostí a materiálů podle způsobu použití.

Červená, oranžová nebo žlutá?

Kužely si nevybíráme podle pěkného vzhledu a moderního designu ale podle toho, jaký účel mají plnit. Rozhodující je barva, velikost a použití reflexních, nebo světelných prvků.

Barvy a tvar kuželu nejsou náhodné. Značky označující riziko střetu osob s překážkami nebo riziko pádu osob a předmětů tvoří střídavě žluté a černé, nebo červené a bílé pruhy stejné velikosti.

 

t033-26-e1554998596507 Dopravní kužely: Není kužel jako kužel

Rozhodující je barva, velikost a použití reflexních prvků.

Cesty a komunikace

Ke dočasnému značení nebezpečných úseků na silnicích a dopravních komunikacích jsou vhodné červené nebo oranžové výstražné dopravní kužely s retroreflexními bílými pruhy.

Ty odrážejí záření přesně v opačném směru, než ze kterého přicházejí, takže zajistí Vaši viditelnost i v případě špatného počasí.

Měly by být zpravidla větší hmotnosti a s pevnější základnou, aby svou stabilitou odolaly povětrnostním podmínkám. Zároveň by měly být vyrobeny z pevného materiálu (např. Houževnaté PVC), aby odolaly případnému přejetí autem.

Do auta

K povinné výbavě do auta se hodí skládací červený dopravní kužel s reflexními prvky pro vyšší bezpečnost při pohybu na silnici v případě dopravní nehody nebo poruchy i výměny pneumatiky.

Kužel se dá snadno složit do kufru auta a je odolný proti vodě. Zvýšit bezpečnost se vždy vyplatí, a to zejména při poruše auta nebo nehodě na nebezpečném úseku. V takovém případě je vhodné na kužel nastavit LED blikající světlo oranžové barvy.

Haly a sklady

 

Žlutá barva kuželu signalizuje výstrahu. Její kontrastní barva je černá. Obyčejně se tyto kužely využívají k dočasnému upozornění na nebezpečné úseky a překážky v průmyslových areálech, na staveništích, při výkopových pracích, ve výrobních halách nebo skladech. Nemají reflexní prvky, a proto nejsou vhodné cesty a komunikace. Na zajištění proti převrácení např. větrem se kužel může naplnit pískem.

Hřiště a veřejné akce

Ke krátkodobému dočasnému označení na hřištích, nebo veřejných událostech se obvykle používají výstražné dopravní červené kužely s jedním, nebo dvěma bílými pruhy. Takové kužely nemají reflexní prvky a jsou vyrobeny z méně odolného materiálu (tvrdý polyethylen, měkčené PVC).

Sport a domácnost

Pomocí kuželu můžete vytyčit různé trasy a při běhu, nebo mezi kužely provádět nejrůznější cviky. Sportovcům pomohou k zahřívání před tréninkem a k tréninku vytrvalosti.

Různobarevné tréninkové kužely bez reflexních prvků lze použít i v domácnosti nebo na zahradě, vždy však na rovném a neklouzavém podkladu. Nikdy nepoužívejte kužely v blízkosti schodiště. Pro bezpečný trénink potřebujete dostatečný prostor. Cvičte s patřičným odstupem od okolních předmětů a ostatních osob, aby nemohl být nikdo zraněn. Otvory v podstavě kužel můžete využít k jejich stabilizaci při použití například na zahradě nebo jinde v přírodě.

 

Souvisejíci produkty

orange-highway-traffic-construction-cones-ELSC8Z7-e1555410494469 Dopravní kužely: Není kužel jako kužel

Dopravní kužel reflexní PVC

TRAIVA s. r. o.

červenobílý reflexní 52 cm / 142.14 Kč

červenobílý reflexní 32 cm / 122.57 Kč

Výstražný dopravní kužel červený se dvěmi bílými reflexními pruhy. Je vyroben z houževnatého PVC který se nepoškodí ani přejetím, nepraská, je stálobarevný a díky větší hmotnosti i stabilnější než kužel z PE.

Materiál: měkčené PVC s retroflexním materiálem 2.tř. 3M Engineer grade
Výška: 52cm a 32cm
Hmotnost: 1,25kg

Rádi by jsme s Vámi toho sdíleli víc!

Registrujte se na Traiva.cz a získejte přístup k zajímavým slevám a novinkám ze světa bezpečnosti. Již žádný nový článek Vám neunikne!

Díky registraci taktéž zíkáte

- historii objednávek
- možnost stát se naším partnerem - dealerem

Přidat komentář