Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?

Jak zabránit ptačím kolizím?

Každoročně uhyne v Čechách přes milion ptáků v důsledku kolizí s různými objekty a předměty. Zrádné překážky jim však do cesty stavíme my - lidé. Proto bychom neměli být lhostejní a zajistit prosklené plochy ptačími siluetami, aby ke srážkám nedocházelo.

Jaké objekty a plochy jsou pro opeřence nejvíce rizikové? Jak správně zabezpečit objekt před ptačími kolizemi? Víte jak siluetu správně umístit? Vše a ještě více se dozvíte v tomto článku.

Ptáci v nebezpečí

Odhaduje se, že ročně v Čechách uhyne přes milion ptáků na smrtelné srážky s objekty jako jsou protihlukové bariéry, či prosklené budovy. Bohužel přesné číselné statistiky na tento problém u nás neexistují. Tyto nehody si nevybírají podle druhové zranitelnosti. Nejvíce ohroženi jsou však migrující ptáci, ale i drozdi, holubi, sýkorky a vrabci.

Něco pro to ale může udělat každý z nás. Významně snížit množství ptačích nehod je možné pomocí vhodného umístění siluet dravců, nebo i siluet jiných přírodních prvku.

Zrádné materiály

Nejvíce zrádné jsou pro ptáky objekty a plochy z průsvitného - transparentního skla, za kterým se nachází zeleň. Stejně nebezpečným je i zrcadlové - reflexní sklo, ve kterém se odráží krajina. Tyto plochy je pro ptáky často obtížné identifikovat. Pták je nevidí, narazí ve velké rychlosti, přičemž může dojít k vážným zraněním jako je fraktura lebky, v horším případě dochází k úmrtí.

Nebezpečné jsou i oslepující LED světla, halogenové osvětlení, noční osvětlení mostních konstrukcí, majáků a budov a to především pro ptáky lovící a migrující v noci.

V některých případech si mohou zejména teritoriální druhy splést svůj vlastní odraz v reflexním skle se svým domnělým sokem. Výsledkem jsou kolize hlavy se sklem končící nepříjemnými úrazy.

Jaké objekty zabezpečit ptačími siluetami?

 • Obyčejné skla oken
 • Střední a výškové budovy s prosklenými plochami
 • Autobusové zastávky
 • Skleněné zahrádky a balkony
 • Rozsáhlé liniové stavby jako protihlukové bariéry

Pohled z ptačí perspektivy

Některé druhy ptáků se dokázali adaptovat životu ve městech i přes rapidní růst lidské urbanizace. V současnosti se prosklené plochy staly oblíbeným prvkem moderní architektury. Ptačí vidění je však evolučně stále uzpůsobené na život v přírodě, kde se transparentní a reflexní materiály téměř nikde nenacházejí. Anatomicky se oči ptáků nacházejí na bocích hlavy. I když vidí v rozmezí 360 °, jejich prostorové vidění je horší. Zorné pole se protíná v menší míře. Jelikož obnovovací funkce oka je u ptáků vyšší, vidí prostor sekaně. Narozdíl od lidí, vnímají barvy v UV spektru.

Bezpečnost a ochrana života se netýká jen nás lidí, ale i zvířat, a proto bychom měli rizikové objekty náležitě zajistit a udělat vše pro minimalizaci úrazů zvířat.

Antikolizní opatření

Letecké nehody našich opeřených kamarádů můžeme minimalizovat pomocí nejefektivnějšího řešení, vhodného umístění ptačích siluet, nebo samolepek různých jiných tvarů na rizikové objekty a plochy. Aby byly nálepky účinné, musí být vhodně umístěny, v dostatečném počtu a kontrastu. Jedna nálepka na skle není účinná!

Jedna nálepka na skle není účinná!

Další ochranné řešení

 • Ultrazvukové plašiče s měnící se frekvencí signálu
 • Zachování odstupu mezi skleněnou plochou a zelení minimálně 20 cm
 • Vypnutí nočních oslepujících osvětlení
 • Instalace obrysových světel
 • Omezení světelných paprsků (oslavy, diskotéky, festivaly)
 • Mřížkování a šrafování ploch
2036-1-300x212 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?

Černobílé siluety dravců

Některá okna se při určitém úhlu osvětlení jeví jako velmi tmavé, čímž se černá silueta stává nevýraznou. Proto je vhodné zvolit 2 siluety (černou a bílou) nebo siluetu, která je provedena bílou i černou barvou.

beautiful-architecture-office-business-building-SYXT2V9-e1556044809405 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?

UV siluety ptáků, přírodních tvarů

UV siluety jsou skvělým řešením, jak zachovat design skleněné plochy a zároveň ochránit ptactvo před kolizemi. UV barvivo je pro lidské oko neviditelné, takže nenarušuje estetiku plochy. Ptáci však vnímají barvy v UV spektru, a proto jsou pro ně takové siluety účinnou ochranou.

two-cute-little-yellow-birds-on-a-wall-P6E8GBR-e1556044468848 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?

Vhodné umístění siluety

 • Optimální hustota olepovat s mezerami 15-20 cm
 • Dostatečný kontrast, střídání alespoň dvou barev samolepek
 • Instalace nálepek z vnější strany skla

Souvisejíci produkty

5118-300x240 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?
5115-300x240 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?
2036-300x212 Siluety ptáků: Jak zabránit ptačím kolizím?

UV SILUETA NA PROSKLENÉ PLOCHY - ARCH

TRAIVA s. r. o.

Samolepka 297 x 420 mm (A3) tl. 0.1 mm - silueta dravce / 78.18 Kč

Samolepka 297 x 420 mm (A3) tl. 0.1 mm - javorový list / 78.18 Kč

Samolepka 297 x 420 mm (A3) tl. 0.1 mm - dubový list / 78.18 Kč

Samolepky s UV efektem odráží UV světlo, které je pro lidské oko neviditelné, avšak ptáci ho zřetelně vidí. Tyto samolepky jsou transparentní, a proto nezabraňují pronikání světla do místnosti. Odpovídají požadavkům právních a technických předpisů, zejména Nařízení vlády č. 375/2017 Sb., ČSN ISO 3864-1, ČSN ISO 3864-2, ČSN ISO 3864-3, ČSN ISO 3864-4.

UV SILUETA NA PROSKLENÉ PLOCHY

silueta dravce

TRAIVA s.r.o

Samolepka 210 x 297 mm (A4) tl. 0.1 mm / 39.04 Kč

Samolepka 148 x 210 mm (A5) tl. 0.1 mm / 19.47 Kč

Samolepka 105 x 148 mm (A6) tl. 0.1 mm / 10.20 Kč

Samolepky s UV efektem odráží UV světlo, které je pro lidské oko neviditelné, avšak ptáci ho zřetelně vidí. Tyto samolepky jsou transparentní, a proto nezabraňují pronikání světla do místnosti. Splňují požadavky právních a technických předpisů, zejména Nařízení vlády č. 375/2017 Sb., ČSN ISO 3864-1, ČSN ISO 3864-2, ČSN ISO 3864-3, ČSN ISO 3864-4.

SILUETA DRAVCE

silueta dravce č.7

TRAIVA s. r. o.

Samolepka 297 x 210 mm (A4) tl. 0.1 mm / 46.35 Kč

Účinná ochrana proti narážení menších ptáků do oken v patrových budovách. Letící pták často při takovémto nárazu na místě umírá. Pro letící ptáky jsou skla téměř neviditelná. Bezpečnostní značení tabulkou, značkou nebo samolepkou "Silueta dravce" je tištěno na vysoce kvalitním materiálu, barvami s vysokou odolností proti otěru a UV záření. Tak, aby provedení značení bylo plně v souladu s Nařízením vlády č. 375/2017 Sb., ČSN ISO 3864 a ČSN ISO 3864-1.

Přidat komentář