Bezpečně na kole

retro_bike_2-e1561381718738 Bezpečně na kole

- Bezpečně na kole -

Léto za sebou pomalu zavírá dveře, ale cyklistická sezóna ještě zdaleka nekončí. S tímto sportem jsou bohužel spojeny i rizika nehod na cestách a újmy na zdraví, či majetku. Zloději si dovolenou nevybírají.
Proto jsme pro vás připravili několik jednoduchých tipů, jak zvýšit vaše bezpečí při ježdění v provozu pomocí reflexních prvků a světel, jak poskytnout první pomoc při nehodě, nebo pádu z kola a jak zabezpečit své kolo před zloději jednoduše, efektivně a za pár kaček.

Znáte ten pocit, když usilovně šlapete do pedálů a za odměnu vámi prochází svěží čerstvý letní větřík. Endorfiny se hrnou, když se konečně pouštíte z kopce a s požitkem si vychutnáváte rychlost sjezdu. Mnozí z nás se jistě shodnou, že cyklistika je zábava, relax, nejlepší cvičení a ještě k tomu skvělý dopravní prostředek s nulovou uhlíkovou stopou.

Češi jsou bezpochyby národ cyklistů. Jakmile se venku oteplí a slunce se přestane skrývat, na cestách se denně objeví tisíce jezdců na dvoukolových tátoších, směřujících do práce, nebo napříč novým dobrodružstvím.

Někdy se ale z dobrodružství stane noční můra, a to zejména když vám někdo ukradne kolo, zatím co jste chtěli jen na chvíli zastavit a doplnit pitný režim. Nebo jste se rozhodli ekologicky jezdit do práce, ale přijde vám, že je to spíše boj o život a že lhostejnost a ignorance některých řidičů aut nezná mezí. Nebo jste se dokonce stali obětí nehody, a nebo jste jednoduše upadli a ležíte rozpláclí na zemi uprostřed ničeho a bez něčí pomoci.

Není všechno jen hra osudu. Mnohým nepříjemným situacím jde předcházet účinnou prevencí. Co všechno pro to jde udělat?

metal-lock-on-a-bicycle-wheel-PF4K7SX-e1561394536635 Bezpečně na kole

Jak ochránit své kolo před krádeží?

Kola jsou bohužel často oblíbenou kořistí odvážných zlodějů, nebo dokonce organizovaných skupin, kteří své úlovky následně přeprodávají v bazarech, nebo zastavárnách za účelem rychlého zisku. Podle policie ČR jsou kola kradené nejvíc v měsících červen, červenec a srpen. A není jich málo. V roce 2018 bylo v České republice odcizeno 4723 kol. Mnohdy jsme to ale my, kteří věříme svému okolí, nebo zapomínáme zabezpečit své kolo na veřejných prostranstvích opřené o zeď, lavičku, nebo veřejné osvětlení, když nás žene žízeň. Obecně platí; čím dražší kolo, tím lákavější úlovek. Jak tedy zvýšit šance na zabezpečení svého dvoukolového miláčka?

Pojistěte se

 

Pojištění kola je užitečné zejména pro dražší profesionální kola a elektrokola. Nové, nebo ojeté kola staré do 2 let, vám pojišťovny mohou pojistit v případě krádeže z objektů, volného prostranství, z auta, v případe loupeže, vandalizmu, nebo poškození nehodou a při přepravě. V případě odcizení, nebo poškození kola dostanete alespoň nějaké odškodné.

Připevněte rám kola k pevnému bodu

Zámek na kolo patří mezi základní výbavu každého kola. Tenké lankové zámky některé odvážné zloděje neodradí. Dokáží totiž například schovat i mohutné kleště pod mikinu a tajně přeštípnout zámek během okamžiku. Proto se oplatí investovat do zámku s hrubším lanem, ideálně i se zvukovou signalizací.

Označte si kolo, nebo poznačte číslo

V případě krádeže si poznačte  výrobní číslo, barvu a odlišnosti kola. Ideálně si kolo odfoťte a označte neviditelným znakem. Díky těmto prvkům a datům pro Vás bude identifikace kola mnohem jednodušší.

Odmontujte sedadlo

 

Když parkujete své kolo nutně venku po delší dobu, jednoduše odmontujte sedadlo z kola. Mnohé zloděje tato nekomfortnost jistě odradí a navíc jim hrozí větší riziko odhalení, jak by jeli městem bez sedla.

Zamkněte své kolo i doma

 

Nic to nestojí a budete mít klid na duši. Uzamkněte sklepy a garáže i když jste doma a připevněte kolo zámkem i když je na balkoně.

Střežte svá kola navzájem

 

Čím víc očí, tím lépe. Pokud jedete na výlet ve skupině, hlídejte si kola navzájem. Možná tak zachánite kolo i svému kamarádovi.

a-bike-lying-on-a-street-after-accident-PYGP2DS-e1561395173327 Bezpečně na kole

Jak zvýšit bezpečnost na kole v provozu?

Bohužel, Česko není Amsterdam a cyklostezky jsou na ulicích spíš výjimkou. I proto jsou cyklisté častou obětí dopravních nehod a také někdy i jejich viníky. Statistiky ukazují, že v roce 2017 zemřelo na cestách české republiky 44 cyklistů a 353 bylo těžce zraněno. Ukázalo se, že většina z nich neměla na hlavě přilbu. Dodržování dopravních předpisů a nošení bezpečnostních prvků je proto alfou a omegou pro bezpečnou cyklistiku. V přehledu Vám napovíme několik tipů jak jezdit na cestách bezpečně.

Několik užitečných tipů pro bezpečí v provozu:

 

 • Před každou jízdou zkontroluje stav Vašeho kola (řádné zajištění všech částí, správná výška sedadla, nafouknutí pneumatik, reflexní prvky, funkčnost světel a zvonku).
 • Nejdůležitejším prvkem pro bezpečnější jízdu na kole je nošení helmy, která může významně snížit riziko smrtelného úrazu.
 • Zlepšete své vidění a buďte vidět! Nejvíc nehod cyklistů na silnici se odehrává mezi 6. až 9. hodinou, kdy zapadá slunce. Člověk není noční tvor a je pro nás mnohem náročnější vidět nerovnosti na cestě včas. Opatřete proto své kolo bílým předním a červeným zadním světlem, nejlépe blikajícím. Kreativitě se meze nekladou, můžete opatřit své kolo i světelným obrysem. Oplatí se svítit i během dne, zejména při nepříznivém počasí a zlé viditelnosti.
 • Pro noční jízdu zabezpečte svou viditelnost pomocí reflexních prvků a reflexní vesty. Tyto prvky jsou při světlech protijedoucích aut lépe viditelné než fluorescenční. Zde platí, že čím víc, tím líp. Nejvíc však fungují kolem kotníků, které pohybem kopírují točení kol.
 • Buďte předvídaví!  Jezděte plynule a předpokládejte, že ostatní Vás nevidí.
 • Dodržujte dopravní značky a pravidla silničního provozu tak jako jejich ostatní účastníci.
 • Při odbočování, nebo změně pozice na komunikaci se vždy ohlédněte doleva, doprava, doleva a ještě za ramenem aby jste měli jistotu, že můžete přejet.

Co nebezpečné se na cestě může stát?

 • Zablokování kola na nerovném povrchu (železniční trať), pád jezdce přes řídítka.
 • Náraz do otevřených dveří auta parkujícího při komunikaci.
 • Selhaní řidiče auta, který nevidí signalizaci ruky odbočujícího jezdce.
 • Nebezpečné ježdění v dešti, nebo sněhu a neschopnost vidět hrozící nebezpečí v důsledku zastřených brýlí.
 • Pád z kola při pomalé jízdě, nebo nošení těžkého nákladu, selhání rovnováhy .
 • Pád způsobený jízdou na kluzkém povrchu (led, bláto, železniční koleje).

Nošení reflexních prvků pro chodce a cyklisty je povinné již od února 2016  novelou zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

První pomoc: Co dělat, když spadnete z kola?

I mistr tesař se občas utne a i Sagan z kola někdy spadne. Proto se dobré vědět, co dělat, když už z kola spadnete. Lékárnička za pár kaček a nabitý mobil Vám, nebo spolujezdcovi může zachránit život, zejména když jste se vybrali do neznámého, nebo izolovaného terénu. Pokud možno, nikdy nejezděte sami anebo alespoň dejte vědět někomu kam vyrážíte. Dodržujte pitný režim a nepřeceňujte své síly.

bike-injuries-K7BFPVG-e1561393132392 Bezpečně na kole

Pořezání, odřeniny

Když je poranění malé, vyčistěte ránu čistou studenou vodou, nebo dezinfekčním ubrouskem. Při každém potáhnutí použijte čistý tampón. Ránu přikryjte gázovým tampónem a zavažte sterilním obvazem. Pro odřeniny je skvělým pomocníkem hydrogelová náplast, která je měkká. Chrání ránu před dalším odřením a utlumí bolest. Když je rána velká, nebo silně krvácí, stlačte ránu co nejvíc a zdvihněte poranění nad oblast srdce, aby se krvácení zastavilo. Pro udržení tlaku použijte sterilní obvaz a položte sebe, nebo poraněnou osobu do stabilizační polohy pro zabránění šoku.

blood-150x150 Bezpečně na kole
fracture-150x150 Bezpečně na kole

Vykloubení horní končetiny

Pokud při pádu dojde ke vykloubení ramena, snažte se sebe. nebo zraněnou osobu udržet v klidu a držte ruku v co nejvíc pohodlné poloze. Znehybněte poškozenou ruku pokud je to možné. Pro větší podporu, zafixujte paži k hrudníku pomocí trojcípého šátku, zavažte kolem hrudníku a krku pro znehybnění. Zajistěte převoz do nemocnice a vyčkejte v stabilizační poloze.

Výrony, modřiny

Při vytvoření modřiny, nebo výronu položte sebe nebo zraněnou osobu, do pohodlné polohy a ochlaďte poraněnou oblast studeným obkladem, (například mokrým hadříkem) aby jste snížili otok a bolest. Při výroně můžete na postihnutou oblast položit polstrovaný polštářek a obtočit obvazem. Pokud bolest přetrvává, neprodleně navštivte lékaře.

 

sprain-150x150 Bezpečně na kole
pixel Bezpečně na kole
broken-bone-150x150 Bezpečně na kole

Zlomeniny

Snažte sebe, nebo zraněnou osobu udržet v klidu a nevykonávejte zbytečné pohyby. Nesnažte se poraněnou končetinu rovnat. Krvácení zastavte tlakovým obvazem. Zlomenina by se vždy měla fixovat. Při zlomenině ruky, znehybněte horní končetinu trojcípým šátkem ke hrudníku. Při zlomenině nohy, zajistěte zraněnou nohu přiložením improvizované dlahy a ovažte obvazem. Není-li k dispozici, svažte zraněnou nohu k té nezraněné obvazem. Do příjezdu pomoci udržujte zraněného v teple a instruujte ho k hlubokému dýchání. Pokud možno podejte analgetika (léky proti bolesti).

Zranění hlavy

Tohle zranění může být spojeno s poraněním krční páteře, proto hlavou nehýbejte do stran ale držte podél osy těla v mírném záklonu. Zraněný při vědomí se položí do polosedu s podepřenými zádami. Pokud podáváte první pomoc zraněnému v bezvědomí, položte ho do polohy vleže na znak s mírně zakloněnou hlavou. Z rány odstraňte cizí tělesa a hrubší nečistoty. Snažte se zastavit krvácení přikládáním savých polštářků na zasažené místo. Do příchodu ambulance udržujte postiženou osobu v teple a kontrolujte dýchání.

injury-1-150x150 Bezpečně na kole

Související produkty pro bezpečnost na kole:

s výbavou pro cykloturistiku

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 235.87 Kč

Tato výbava je vhodná pro cestování na kole. Najdete v ní nejen základní výbavu, ale také speciální hydrogelovou náplast na odřeniny, kterou oceníte například při pádu z kola. Samozřejmostí jsou obvazy a obinadla. Můžete ji dále doplnit o vlastní prostředky.

detska reflexni vesta

tvar V s těžítkem

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 53.56 Kč

Reflexní vesta - se obléká přes hlavu a nosí se přes bundu a batoh, takže je vždy vidět. Výrazná žlutá barva reflexní vesty a reflexní značky, které při nasvícení odráží světlo na obou stranách kšand, zajišťují dobrou viditelnost na vzdálenost minimálně 50m.

13910_CYKLO_ZAMEK-300x199 Bezpečně na kole

Signus AK2

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 252.35 Kč

Bytelný bezpečnostní zámek s alarmem Signus AK2, citlivý na vibrace. Zabezpečte si před krádeží vaše kolo, motorku nebo např. reklamní tabuli na ulici. Při větším náznaku pohybu, začne alarm pískat silným tónem.

svetlo na kolo

přední bílé a zadní červené

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 103.00 Kč

Univerzální bezpečnostní varovné světlo, které má multifunkční využití například pro  dětský kočárek, jogging, při chůzi, jízdní kolo, havarijní vůz, jízdu na koni, silniční nouzové světlo a pod. Světlo je voděodolné, vysoká svítivost, pohotovostní doba až 150 hodin.

ČSN EN ISO 20472

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 32.96 Kč

Výstražná vesta podle normy ČSN EN ISO 20471 s identifikačním číslem notifikované osoby. Reflexní vesta slouží jako ochrana v nepřehledné situaci (např. při nehodě či výměně pneumatiky) a zároveň zvyšuje bezpečnost provozu zviditelněním osoby pohybující se po silnici.

8ks - Reflexní samolepka smajlík

TRAIVA s. r. o.

CENA BEZ DPH: 26.40 Kč

Reflexní kruhová samolepka ve tvaru smajlíka. Průměr samolepky je 6,5 cm. Je voděodolná, omyvatelná a velmi dobře přilne na jakýkoli povrch. Vhodná na aktovky, tašky, silonové bundy. Výrazně zvyšuje bezpečnost každého účastníka silničního provozu.

Kdo jsme?

Firma Traiva s.r.o. (založena 1997) spojuje praxi bezpečnosti práce, BOZP a PO s výrobky pro bezpečnost a programy pro BOZP a PO.

Kontakt

TRAIVA s. r. o.

Pohraniční 104
703 00 Ostrava

Mobil: 604 266 813 nebo pevná linka 596 123 556

Web: traiva.cz
Email: info@traiva.cz

Přidat komentář