Proč použítí roušky zvýší riziko nákazy coronavirem?

Zásadní rozdíl mezi ochranou rouškou a respirátorem

human-pathogenic-virus-and-bacterias-unmaleeeeee-300x225 Proč použítí roušky zvýší riziko nákazy coronavirem?

Rouška vypadá jako na obrázku níže  a používa ji například zdravotnický personál na to, aby při operaci zadržela vydechované viry a bakterie. Roušky nejsou primárně dělané na to aby nás chránily před nákazou, ale naopak aby chránily lidi kolem nás před nákazou naší nemocí! Hodí se tedy pouze pokud cítíme příznaky nemoci, a chceme minimalizovat riziko nákazy ostatních.

woman-with-face-mask-on-PM89SVZ-1024x683 Proč použítí roušky zvýší riziko nákazy coronavirem?

Naopak respirátor, například jako na obrázku níže je dělaný tak, aby chránil nositele před nákazou virem či bakterií. Ochrana ale rozhodně není dokonalá a je velmi závislá na způsobu použití.

virus-vaccination-MMWQZQS-1024x683 Proč použítí roušky zvýší riziko nákazy coronavirem?

Pozor! Nesprávné užití roušky nebo respirátoru může naopak zvýšit riziko nákazy, neboť se častěji dotýkáme tváře.

Také pokud se doma dotknete roušky a následně si sáhnete na ústa, máte všechny patogeny z povrchu masky přenesené v ůstech.

Navíc nesprávné užití roušky nám může přinést falešný pocit bezpečí, díky čemuž si pak nemusíme dávat tolik pozor na dodržování vzdálenosti od nemocně vypadajícího člověka.

A v neposlední řadě rouška na sebe nachytá bakterie a viry z celého dne, které si pak můžeme přinést domů a pokud se následně dotkneme masky a následně tváře, riziko nákazy je pak vyšší než pokud by jsme masku nepoužili vůbec!

Jak správně používat respirátor?

Všechny respirátory neposkytují stejný stupěň ochrany, reálnou ochranu před viry poskytuje respirátor třídy FFP3.

Dostatečná ochrana se ale odvijí také od:

 

1. Respirátor musí dokonale těsnit, tvář tedy musí být hladce oholená a respirátor musí perfektně lemovat tvary tváře.

2. Musíme si často mýt ruce a tvář antibakteriálním mýdlem, coronavirus se přenáší především kapénkami. Ty se usadí na povrchu těla, následně se jich dotkneme rukou a rukou si sáhneme na ústa nebo na naše jídlo.

3. Pokud jsme přišli s respirátorem domů, je třeba jej umístit do vzduchotěsného  sáčku a co nejdříve si opět umýt ruce antibakteriálním mýdlem.

4. Po použití je třeba respirátor buď zlikvidovat nebo vydesinfikovat vhodnou desinfekcí ve formě aerosolu.

Respirátor je jen jednou z částí ochrany před nákazou

Na závěr zdůrazňujeme, že nasadit si respirátor na tvář není žádnou zárukou bezpečí, a je stejně důležitý jako dbaní na řádne a časté mytí rukou, předevšim pokaždé před tím než hodláte pít, jíst, nebo se dotknete obličeje. Způsob přenosu z rukou do úst nebo z obličeje do úst je totiž u například u coronaviru daleko pravděpodobnější, než nákaza vdechnutím viru ze vzduchu.

 

Taktéž můžete riziko nákazy snížit použitím ochranných brýlí, neboť tím zamezíte kontaktu bakterií a virů s oblastí očí. Opět ale platí, že po manipulaci s brýlemi je třeba umýt si ruce a na závěr je třeba desinfikovat i brýle.

male-det-1024x768 Proč použítí roušky zvýší riziko nákazy coronavirem?

Přidat komentář