Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme

Roušky, roušky a zase roušky

Ano, roušky jsou u nás alfou i omegou prevence šíření koronaviru. Je prokázáno, že při plošném použití zpomalí šíření infekce. Jejich výhodou je také i to, že je dodržování tohoto pravidla jasně viditelné a lépe se tedy zavádí.

Pokud se ale spolehneme pouze na roušky, opomineme důležité způsoby přenosu nákazy. Zde proto uvádíme několik opomíjených zásad.

5 často opomíjených zásad

1. Upravování si roušky neumytou rukou

gfhd-300x285 Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme

Tímto viru přímo přihráváme na smeč. Pokud si roušku upravíme rukou, která například sáhla na tlačítko nebo kliku pokrytou koronaviry tak už z obličeje chybí jen kousek do úst nebo do nosu. Velmi záludným jevem je, že  díky roušce můžeme mít tendenci si do obličeje sahat dokonce častěji, což riziko nákazy může ještě zvýšit. Zvykněte si tedy, pokud saháte na povrchy, které mohou být nakaženy, jakékoliv sahání do obličeje je před pečlivým umytím rukou rizikem!

Vemte to jako výzvu být v průběhu dne daleko více vnímaví k dotekům obličeje, představte si například, že na obličeji máte vrstvu barvy, kterou by jste si dotekem rozmazali.

 

3. Přebít symptomy paralenem nebo Ibuprofenem

Ano, mnoho lidí při náznaku nachlazení takřka automaticky sahá třeba po paralenu. Čímž hezky srazí teplotu či bolest hlavy a hurá do práce! Přece nepujdu na nemocenskou kvůli něčemu, co jde snadno řešit práškem.

Ve zkratce: Zapomeňte nyní na to! Na firmě zdůrazněte, že při sebeslabějším symptomu je třeba zůstat hned ten den doma a nahlásit tuto skutečnost lékaři a taky na firmě. Taky musí být okamžitě přijata přísnější preventivní opatření, jako je důkladná desinfekce povrchů, se kterými mohl nakažený přijít do kontaktu a taky řádné vyvětrání prostor, než do nich vstoupí zaměstnanci.

 

2. Kašlání do ruky

g6080-300x285 Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme

Ano, už je to jaksi zvykem, zakrýt si ůsta rukou když zakašleme. Přece je to lepší než kašlat jen tak do vzduchu, ne?

Jenže chyba lávky, pokud infikovaný člověk zakašle do ruky, kterou si následně neumyje, může následně v jiné místnosti sáhnout na několik klik, vypínačů, madel, nebo třeba na solničku v kuchyni. Je Vám jistě jasné, že na nákazu dalších osob je tímto gestem zaděláno.

Navíc nakažený si vůbec nemusí uvědomit, že je nemocný, neboť mnoho lidí nemoc pouze roznáší a nemají příznaky nemoci.

Proto kašlat jedině do kapesníku, který následně bezpečně vyhodit, nebo do ramene. Je to pouze o zvyku. A pokud už se Vám podaří zakašlat do ruky, radší si ji umyjte nebo vydesinfikujte.

 

4. Odkrýt si venku roušku a kouřit nebo se napít

Samozřejmě navazuje na bod 1., pokud si nakažený venku zakouří a následně sáhne třeba na kliku, již si sami jistě domyslíte. Stejně tak pokud jsme sáhli na povrch s viry a následně si sundáme roušku a zakouříme si, tak to již viru nemůžeme udělat snadnější se nám dostat do těla. 

Proto pokud chceme opravdu předcházet nákaze, je možné si zakouřit nebo napít se pouze čistýma rukama a následně si ruce opět umýt nebo desinfikovat. Samozřejmě toto pravidlo platí především při pohybu ve veřejných prostorách.

 

5. Nedostatečné mytí rukou

Pořádně si mýjte ruce!

To už jsme jistě všichni slyšeli, ale co to přesně znamená?

Především je třeba držet se dvou pravidel:

  • Samotné mnutí namydlených rukou musí zabrat 20 sekund. To znamená, že proces od namydlení až do začátku oplachování mýdla by měl zabrat 20 sekund.

 

  • Velmi teplá voda pomáhá virus z ruky opláchnout a taky zničit, čím teplejší tím lepší, ale samozžejmě ne za hranici bolesti z takřka vroucí vody.

Není těch všech zásad až moc?

Souhlasíme, je toho hodně co si naráz zapamatovat a naučit se. Je třeba to dělat po kouskách a připománat si zásady několikrát v průběhu dne.

Proto jsme připravili do firem info samolepky. Ty můžete rozmístit na příslušná místa firmy (umyvadlo, klika, kuchyňka, vchod...) a díky tomu bude daleko snadnější si tato pravidla denně průběžně připomínat.

g5723-300x285 Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme
g6427-300x285 Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme
g6623-300x285 Na těchto 5 zásad proti šíření koronaviru nejčastěji zapomínáme

Přidat komentář